Pojivové tkáně –význam pro zdraví a pohodu

Časopis Geo, listopad 2015, str.46-59. Hania Luczaková : Co nás drží pohromadě.

ˇ         Pojivová bílá tkáň ( fibroblasty)  je v lidském těle všudypřítomná v kostech, chrupavkách nebo šlachách.  

ˇ         Podle funkce, kterou plní produkují  obrovské množství  různých látek, zvláště kolagenových vláken.  Pevnost těchto vysoce propojených vláken v tahu dosahuje pevnosti oceli.

ˇ         Elastická vlákna se mohou prodloužit o více než 100 %. 

ˇ         Masáže, jóga nebo akupunktura  nám pomáhají zbavit se bolesti  právě díky pojivým tkáním, které. Dříve byly pojivové tkáně  považovány za  jakýsi obalový materiál , dnes se mluví o vnitřním vesmíru v těle nebo druhém těle v našem těle.

ˇ         Bílá pojivová vlákna ( fascie) – mohou být příčinou nevysvětlitelných chorob a bolestí ,ale zároveň zdrojem uzdravení.  Mluví se o novém typu komunikačního systému těla, o síti života nebo o tkáni zdraví.

ˇ         Z medicínského hlediska se upouští od modelu strnulé statické kostry.

ˇ         Nový model těla je dynamický, jednotlivé části jakoby po sobě kloužou ve všudypřítomné pojivové tkáni

Autorka píše, že v 18 letech utrpěla lehčí úraz při autonehodě, vše se rychle zahojilo. V průběhu studia při dlouhém sezení za psacím stolem se objevily čím dál tím nesnesitelnější  potíže se zády a  krkem. Léčba pilulkami a injekcemi nepomáhala.

ˇ         Téměř polovina lidí se sedavým zaměstnáním trpí bolestmi zad a ramen, které nelze vysvětlit organicky . Nejmodernější lékařské technologie dokážou odhalit asi u 20%  pacientů.

ˇ         Pojivová tkáň je v kůži, šlachách, svalech i chrupavkách od paty k hlavě a zvenčí dovnitř.

ˇ         Pojivová tkáň obaluje proniká všechny orgány : střeva, srdce, oči, játra, žíly dokonce je i v mozku.

ˇ         Kromě buněk a vláken je matrix (zárodečná půda, mateřská základní vrstva) pojivové tkáně plný sloučenin cukrů a bílkovin. Váží na sebe vodu, čímž zajišťují vlhkost tkání.

ˇ         Všechny složky pojivové tkáně doslova plavou ve viskózním matrixu, který se podobá vaječnému bílku. Viskózní matrix je základní substance, v níž spolupracují senzory, receptory, imunitní systém a nervové buňky těla.

o   V tomto vnitřním oceánu probíhá zneškodňování choroboplodných zárodků a škodlivých látek.

o   Ve viskózním matrixu se ukládají látky bohaté na energii

o   Prostřednictvím lymfatické tekutiny se odvádějí odpadní produkty. Lymfatický systém spolupracuje s touto pojivovou tkání, tak, že jsou prakticky nerozlišitelné

o   Enzymy, hormony, protilátky a jiné biochemické složky prochází tímto vlhkým prostředím, díky němuž jsme zdraví a pružní

ˇ         Fibroplasty – jsou aktivní buňky ovládající matrix –

o   Produkují řetězce bílkovin, kolagenová a elastická vlákna zajišťující pružnost

o   Odvádějí nepotřebné látky

o   Nové buňky se tvoří na základě potřeby a charakteristiky prostředí- pevná svalová hustá vlákna svalová nebo řídká pružná síťovina dutiny břišní.

o   Při zranění  produkují velké množství kolagenu, které stahuje jako pavouk sítě zraněnou část a pomáhá hojení.  Tak se zahojí otevřené rány.

o   Po dobře vykonané práci tyto buňky odumřou.

o   Při zánětu pracují vytrvale dál, patologické přemnožení kolagenových vláken se nazývá fibróza. Řetězce se zamotají a zplstnatí, vytvoří pevné shluky vláken jako vlněný svetr vypraný v horké vodě. Vznikají mikroskopické jizvy jako základ řady onemocnění a syndromů bolesti.

o   Může dojít až pohlcení části orgánů. Takovéto zánětlivé onemocnění přispívá ke vzniku zhoubných nádorů.

o   Pojivová tkáň přispívá ke vzniku zhoubných nádorů, kolem nádoru vytváří jakousi kapsli, čím je pevnější, tím více podněcuje karcinom k růstu.

Kdo se nehýbe, ten uvnitř zplstnatí

ˇ         Chození naboso a rozmanitý pohyb uvádí do pohybu tekutiny v celém našem těle . Monotónní sport příliš nepomáhá.

ˇ         Pohyb stimuluje pojivovou tkáň, v průběhu 72 hodin začnou fibroblasty produkovat čerstvý kolagen

ˇ         Průměrný poločas rozpadu kolagenu v našem těle je 1 rok.  Za rok se tedy obnoví polovina kolagenu.

ˇ         Pokud je tělo dlouhodobě vyvedeno z rovnováhy je třeba udělat něco navíc. Může to být jóga nebo akupunktura. Důležité je pořádné protažení těla. Dělá to každým svalem třeba pes po ranním vstávání.

ˇ         Při natažení ruky nad hlavu se některé fibroblasty protáhnou až 200 % původní velikosti. Při tom se uvolňují mediátory schopné zmírňovat bolest i záněty v pojivové tkáni.

ˇ         Buňky cítí mechanické podněty, transformují je v biochemické podněty a signály, dokonce ovlivňují DNA. Nechápu, ale říká to Helene Langevinová, USA specialistka.

ˇ         Je tu naděje, že pomocí jednoduchých cvičení například jógy by bylo možno obnovit nebo zlepšit schopnost jednotlivých vrstev klouzat, předcházet chorobám nebo je dokonce léčit.

ˇ          

ˇ         Kůže těla je obalena dvěma vrstvami pojivové tkáně. Dávají kůži pružnost a napomáhají hojení ran.

ˇ         Svaly jsou obaleny sítí pojivové tkáně Svalová horečka je často fasciovou horečkou vyvolanou mikroskopickými ranami z přetížení. Fascie obklopují každou svalovou buňku. Ano každou buňku, buňky obalují sítí podobnou včelímu  plástu. Pokud zanedbáváme pohyb například sedavým způsobem života, pojivová tkáň začne bujet a tvrdne nadměrnou produkcí kolagenu

ˇ         Kolagenová vlákna –zdravá vlákna působí pod mikroskopem vzhledem jako vlna. Sedavý způsob života vede k nadprodukci fibril, které doslova zplstnatí

ˇ         Vrstvy fascii –pojivová tkáň je mnohotvárná. Tvrdé vrstvy zajišťují pevnost, měkké a řidší umožňují  klouzání jednotlivých částí

ˇ         Pojivová tkáň se vlivem stresu může stáhnout nezávisle na pohybu svalu. Když pohneme rukou má to přes pojivou síť vliv třeba na nohu. Pojivová tkáň je jako elastický oblek, když ji napneme na břiše, pocítíme to i v zádech. Přepínání ramene a ruky  běžné při práci s počítačem může vést k přepínání Achillovy šlachy.

ˇ         Fascie ztrácení pružnost stářím, spouštění mechanismus jsou často drobná poranění. Záněty po  přetížení zhojených ran mohou  vést k přenosu na okolní buňky. Přetížení sportem, námahou stresem má závažné důsledky podobně jako nedostatek pohybu

ˇ         Nervy – fascie obsahují ( spíše se mi jeví, že mělo být obalují)  také nervy.  Syndrom zamrzlého ramene má mnoho lidí se sedavým zaměstnáním.

ˇ         Bolesti křečových žil, střevní a plicní onemocnění, bolesti kyčle a kolena mohou souviset s pojivovými tkáněmi

ˇ         Anatomové při pitvě nebo operaci často nedokážou přesně rozeznat, kde končí orgán a začíná pojivová tkáň. Pojivová tkáň je vše obklopující síť, která nemá začátek ani konec.

ˇ         Řídká forma  pojivové tkáně funguje jako lepidlo a mazivo. Pojivová tkáň prostupuje celým tělem a zajišťuje klouzavý pohyb vrstev. Ztráta pružnosti fascie v důsledku zranění, nedostatku pohybu nebo při přetížení vede k bolestem až vážným onemocněním.

ˇ         Pojivová tkáň zajišťuje pružnost plic. Ztvrdnutí orgánu je příčinou mnoha onemocnění.

ˇ         Při srdečním selhání je narušena pružnost tkání . Příčinou bývá porucha pojivové tkáně.

ˇ         Síť fascií v břiše ovlivňuje mnoho vnitřních onemocnění.

ˇ         Koleno- silně namáhané vazy, šlachy, chrupavky jsou plné pojivových tkání. Atrida kloubů souvisí s vysycháním pojiv.

ˇ         Patní kost – záněty fascie na tukovém polštáři paty mohou vést k bolestivé ostroze patní kosti

ˇ         Achillova šlacha –Hrubý vlákna kolagenu dodávají šlaše pevnost. Bolesti ukazují na její přetížení.

Akupunktura

Zasahuje ve vrstvách fascií, které reagují na mechanické podněty. Akupunktura zasahuje ztvrdlá místa velikosti rýže až vlašského ořechu.

ˇ         Akupunktura dokáže ovlivňovat na dálku jiné oblasti lidského těla. Jehly se mohou zapichovat i na zdánlivě nesouvisející místa daleko od zdroje bolesti.

ˇ          Mistři akupunktury otáčejí jehlami vyvolávají mechanické podráždění, při vytažení jehly jsou kolagenová vlákna navinována jako špagety na vidličku. Fibrolasty okolo se začínají reakcí na to rozšiřovat jako při cvičení. Působí to jako mikroskopický strečink  na malém prostotoru uvnitř těla.

ˇ         Mají pověstné meridány čínské medicíny něco společného s pojivovou tkání ? Je to hypotéza, ale akupunkturní dráhy z 80 % (na ruce) souvisí se širokými pásy fascií  mezi svaly nebo kostmi.

Zázračný všelék – pružnost, masáže a jóga

ˇ         Jóga způsobuje  citlivé protažení a přeskupení kolagenových vláken. fibroblasty se při tom dramaticky zvětšují

ˇ         Masáž – když terapeut tlačí a táhne, mikrostruktury se roztahují. Podporuje to odbourávání starého kolagenu a vznik nového .  Masážní podněty vzbuzují biochemické reakce. Masáž způsobuje, že do zasaženého místa se natahuje voda. 

ˇ         Tajemství fascií je možná obyčejná voda. Pojivovou tkáň tvoří ze 70 % voda. Fyzioterapeut vytlačuje mazivo a na její místo se dostane voda. Důležitý je její zpětný tok.. Protažená tkáň vodu opět nasaje . Po správné masáži je v tkáni větší množství vody, vrstva matrixu se stane pružnější. Tok vody ovlivňují biomolekuly.

ˇ         Kyselina hyaluronová  je mezi všemi vrstvami fascií, napomáhá hladkému klouzání vrstev. Toho se využívá i v kosmetice.

ˇ         V podstatě masáží se roztrhají větší shluky na menší s celkově větší plochou schopnou vázat více vody. Smysl mají i jemné masáže, povrchové fascie odvádějí signály do hlubších vrstev. Tím dochází také k uvolnění tkáně.

ˇ         Syndrom přetížení ( ramen, krku, bolesti hlavy, kloubů, celkové vadní držení těla) se vrátí, pokud proti tomu nic neuděláte. Po dvou dnech po masáži bolest často ustupuje.

ˇ         Zamrzlé rameno a bolesti zad jsou nejčastější nemocnění lidí se sedavým zaměstnáním. Bolest vystřelující až do karpálního tunelu ( myslím, že je to někde na zápěstí) trápí až 30 % osob dennodenně vysedávajících u počítače a  pracující s myší.

ˇ         Mezi rameny přes hlavu až k obočí probíhá souvislý pás facií. Lidé ve stresu nebo v ohrožení zvedají ramena a natahují krk nebo nahrbí záda, což je ochranný reflex pro páteř. Při dlouhém stresu vznikají křeče přenáší se do svalů a nervů. Jemná motorika je narušena málo, ale vaziva přenášejí napětí dále, vzniká bolest v ramenou a krku, často přenesená do bolestí  hlavy, ramen a rukou. Může dojít k znecitlivění, brnění. Při syndromu karpálního tunelu může dojít až ke ztrátě funkce svalstva ruky. Musí se při nejhorším řešit chirurgicky . Měli bychom však začít s prevencí pohybem, jógou. Vynikající fyzioterapeuti dokážou pod kůží nají ztvrdnutí velikosti rýže. Spící místa mohou být třeba na předloktí, ale bolí rameno.

ˇ         Svaly  a kosti těla se nikde přímo nedotýkají, jsou propojeny systémem fascií. Když se pohne malý kloub má to vliv na celý organismus. Po skrytých dráhách se přenáší zátěž z jednoho řetězce na druhý. Od prstů na noze až k povrchu lebky a k obočí. Podráždění kolena může z dlouhodobého hlediska vést k bolesti zad. Chybné držení ramen může vést k bolesti hlavy.

J

  Dobrý článek o fasciích a video : http://casi-rolfterapie.cz/SI/SI_HTML_Czech/FasciaCZ.html

Závěr : vzít si příklad ze psa , proběhnout se a vyvenčit, ráno a  často  během dne se důkladně protáhnout. Třeba  kleknout si k němu s hlavou dole a pěkně ho podrbat. Být jako on spokojený se životem. Případně se oklepat, jako když vytřásá z kožichu vodu.